WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

az ayları bakım

Yaz aylarında güneşin ve sıcağın etkisinin artması ile cildimiz biraz daha hassas hale gelebiliyor.

Bu yüzden hassasiyeti arttıran asitli içerikleri azaltmak, nemlendirme ve güneşten korunmaya yönelik bir bakım rutini oluşturmak önemli.

Neler kullanabiliriz yaz aylarında?

  • Hyalüronik asit adında asit geçse de düşük asit seviyesine sahip cildi nemlendirmeye, cildin su tutuma kapasitesini arttırmaya yarayan bir moleküldür. Sabah ve akşam nemlendiriciden önce uygulanabilir.
  • C vitamini anti-aging ve fotoprotektif özelliği olan bir antioksidandır, gece ve gündüz uygulanabilir, gündüzleri mutlaka güneş koruyucu ile birlikte kullanılmalıdır.
  • Niasinamid cilde ışıltı veren iyi bir antioksidandır, lekeyi önleme ve tedavi etme amacı ile de kullanılır. Yaz aylarında gündüz ve gece kullanılabilir.
  • Azeleik asit yine isminde asit geçen ancak yaz aylarında kullanılabilen; özellikle hassas, rosacealı ciltlerde yatıştırıcı, akneyi iyileştirici bir moleküldür. Sabah akşam kullanılabilir.
  • Retinol kullanımına yazın da devam edebilirsiniz, eğer hassasiyet oluşturduysa sıklığını azaltabilirsiniz, elinizdekinden daha hafif formlara geçebilirsiniz. Retinol kullanırken unutmamanız gereken mutlaka gece uygulamalı, gündüz de çok iyi nemlendirmeli ve güneşten korunmalısınız.
  • Salisilik asit ve glikolik asitler ise güneşe karşı hassasiyeti arttırabilir, bu yüzden yağlı ciltler düşük konsantrasyonlu formları tercih ederek kullanabilir, yoğun olanlar sadece gece kullanılmalıdır, haftada 1-2 geceyi de aşmamak gerekir.
İlgili Gönderiler