WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Aşırı Terleme (Hiperhidroz)

Terleme, vücudun ısıyı belirli bir dengede tutmak için kullandığı fizyolojik bir mekanizmadır. Ancak bazı kişilerde ter bezlerini uyaran sinirlerde aşırı aktivasyon olur ve buna bağlı aşırı terleme (hiperhidroz) meydana gelir. Bu durum kişilerin özel ve sosyal hayatını, özgüvenlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen aşırı terleme durumunda en yaygın uygulanan tedavi yöntemi kırışıklık tedavisi uygulamasıdır. Yüzdeki mimik kaslarının neden olduğu kırışıklıkların tedavisinde kullanılan kırışıklık tedavisi, ter bezlerinin çalışmasını da geçici olarak bloke edebilmektedir.

İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölge (koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı, alın, kasık) temizlenir ve anestezik krem altında 20-30 dakika bekletilir. Yeterli anestezi sağlandıktan sonra işaretlenen noktalara yüzeyel enjeksiyonlar şeklinde kırışıklık tedavisi uygulaması yapılır. Terleme birkaç gün içinde azalmaya başlar, tam etki 15 gün sonra oluşur. 6 ay süre ile etkinliği devam eder. Şikayetlerin geri gelmesi ile uygulamanın tekrarlanması önerilir.

İlgili Gönderiler