WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Uyuz Hastalığı

Uyuz, Sarcoptes Scabei var. Hominis adı verilen parazitin neden olduğu oldukça kaşıntılı ve bulaşıcı olan bir cilt hastalığıdır. Her cinsiyette ve yaşta görülebilen hastalık çok bulaşıcı olması nedeniyle salgınlar yapabilmektedir. Kişiden kişiye yakın temasla, ortak kıyafet ve koltuk, yatak kullanımı ile en az 15-20 dakikalık temas ile bulaşır. Bakım evleri, yurtlar, hapishaneler, yatılı okullar, toplu yaşanan alanlarda daha sık görülür.
Parazit kişiye bulaştıktan sonra 4-6 hafta içinde semptomlar görülmeye başlar. En çok el parmak araları, bilekler, kollar, kol altları, karın, uyluklar ve genital bölgede gece ve sıcak su teması ile artan şiddetli kaşıntı ile kendini gösterir. Muayenede kaşımaya bağlı oluşan küçük noktasal yaralar, nodüler sertlikler ve parazitin deri altında ilerlerken kendine açtığı beyaz ince tüneller (silion) görülür. Küçük çocuklarda erişkinden farklı olarak saçlı deride, yüzde, avuç içi ve ayak tabanında da kaşıntılı deri bulguları görülebilir.
Tedavi
Semptomu olsun olmasın aynı yaşam ortamını paylaşan herkes aynı anda tedavi edilmelidir. Tedavide topikal olarak permetrin krem haftada bir gün; kükürt içeren hazır krem ve özel karışımlar üç gün üst üste sürülecek şekilde uygulanır. Kremler boyundan aşağıya tüm vücuda uygulanmalıdır. Topikal tedavi, şikayetler ve bulgular düzelene kadar haftalık aralarla birkaç kez tekrarlanabilir. Bu süreçte son dönemde kullanılmış tüm kıyafet, çamaşır ve nevresim takımlarının en az 60 derece sıcaklıkta su ile yıkanması ve ütülenmesi çok önemlidir. Yıkanamayan eşyaların ağzı bağlı poşette bir hafta havasız bırakılması yeterli olur. Topikal tedaviye dirençli olgularda ve toplu yaşam ortamlarında çıkan salgınlarda oral ivermektin tedavisi uygulanır.
İlgili Gönderiler