WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Mezoterapi

Mezoterapi, Eski Yunanca mezo/orta + terapi/tıbbi tedavi kelimelerinden türetilmiş derinin orta tabakasının tedavisi anlamına gelmektedir. Spesifik bir durumun tedavisini dile getirmekten çok medikal veya kozmetik amaçla kullanılan çeşitli içeriklerin, vitamin ve diğer biyoaktif maddelerin intradermal veya subkutan tabakaya enjeksiyonunu ifade eden bir tekniktir. İlk 1950’lerde ağrı tedavisinde kullanılmış son 20 yıldır ise kozmetik dermatolojinin önemli uygulamalarından biri olmuştur.
Mezoterapi mevsimsel ve genetik saç dökülmelerinde saçlı deriye uygulanabilir. Yüzde rejuvenasyon amacı ile hidrasyonu arttırmak, ince kırışıklıkları ve lekeleri açmak, sıkılaşma ve lifting elde etmek, yüze daha canlı, parlak ve genç bir görünüm sağlamak amacı ile yapılabilir. Vücutta karın, bacak, kol, gıdı bölgelerinde bölgesel incelme, selülit tedavilerinde uygulanabilir.
İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölge lokal anestezik krem sürülerek 30 dakika bekletilir. Bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama uygulama 15-20 dakika sürmektedir. Uygulama seanslarının sayısı ve sıklığı tedavi türüne göre değişmektedir.
İlgili Gönderiler