WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer sistemleri, farklı dalga boylarında lazer ışınları ile cildin farklı derinliklerinde bulunan hücreleri uyararak kolajen ve elastin üretimini arttıran cihazlardır. Cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi gibi anti-aging uygulamaların yanında akne ve yara izi tedavisinde de sıklıkla tercih edilmektedir.
Fraksiyonel lazerler arada sağlam doku bırakarak atış yapmayı, kontrollü hasar oluşumu sayesinde arada kalan sağlam dokular ile cildin hızla yenilenmesini sağlamaktadır. Uygulamada dalga boyuna, kullanılan enerjilere ve inilen derinliğe göre iyileşme etkisi de değişmektedir.
Akne sonrası kalan çökük izlerde, yanık, kesi veya ameliyat sonrası kalan yara izlerinde, gebelik veya kilo alıp-verme sonrası gelişen çatlaklarda, keloid tedavisinde, yaşlılık ve güneş lekelerinde, cilt kırışıklıklarında ve sarkmalarında, göz ve dudak çevresi kırışıklıklarında, boyun çizgilerinde ve gıdı sarkmasında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
Fraksiyonel lazer uygulaması güneş ışınlarının daha az olduğu sonbahar-kış aylarında yapılır. İşlemden önce yüz temizlenir ve lokal anestezik krem ile 30-40 dakika beklenir. Yeterli anestezi ve dezenfeksiyon sağlandıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika süren işleme geçilir. İşlem sonrasında kızarıklık, ödem ve hafif yanma hissi oluşabilir. Derin izlerde ve kırışıklıklarda daha agresif çalışıldığı için işlem sonrası kızarıklık ve iyileşme süresi daha uzun; yüzeyel iz ve kırışıklıklarda daha hafif çalışıldığı için işlem sonrası süreç daha kısa sürer. Bu süreçte güneşten iyi korunmak ve epitelizan kremlerle cildi desteklemek çok önemlidir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde en az 3-4 seans uygulanır.
İlgili Gönderiler