WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nihan Yüksel Çanakçı

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen Botilinum toksinin kas içine enjekte edilerek o kastaki kasılmanın kısa süreli durdurulmasıdır. Son 20 yıldır anti-aging amaçla kırışıklık tedavisinde en çok uygulanan kozmetik işlemdir.

Kırışıklık tedavisi uygulamasının ana hedefi mimik hareketlerinden kaynaklanan kırışıklıklardır. Yüzümüzde mimik hareketlerimizden kaynaklanan 2 tip kırışıklık bulunur: Dinamik kırışıklıklar ve statik kırışıklıklar. Dinamik kırışıklıklar sadece mimik hareketlerini yaptığımız zaman görünen kırışıklıklardır. Statik kırışıklıklar ise mimik yapmadığımız zaman bile görünen, yerleşmiş, derinleşmiş kırışıklıklardır. Her kırışıklık, önce dinamik olarak başlar zaman içerisinde herhangi bir müdahale yapılmazsa statik kırışıklığa ilerler, kalıcı hale döner. Bu dönüşüm zamanı kişinin genetik alt yapısı, mimiklerini kullanma sıklığı ve hayat tarzına bağlı olarak değişen bir süreçtir.

Kırışıklık tedavisi, kırışıklık tedavisi için yüzün üst 1/3üne uygulanır. Kaş arası, alın, kaz ayakları ve burnun üzerinde oluşan tavşan çizgilerine yapılır. Bunlar haricinde yüzün alt yarısında da gülüş asimetrisi, diş sıkma, dudak üzeri sigara çizgileri gibi durumlarda belirli noktalara uygulama yapılabilir. Etkisi 3-4 gün içinde ortaya çıkmaya başlar tam oturması ise 10-14 günü bulur.

Kırışıklık tedavisi uygulaması ile amaçlanan, yeni başlayan kırışıklıkların ufak müdahaleler ile derinleşmesini engellemektir. Bu nedenle kişinin ihtiyacına göre mümkün olduğu kadar erken başlamak gerekir. Etkisi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 4-6 ay kadar sürer. Tekrarlayan düzenli uygulamalarda bu aralıklar açılabilir ya da ihtiyaç duyulan doz azalabilir.

İlgili Gönderiler